English
امروز : 1397/04/30

آیا لازم است قبل از شروع ورزش به پزشک مراجعه کنیم؟ 2015-12-16 09:36:58

نویسنده: دکتر بهار حسن میرزایی
دستیار تخصصی پزشکی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی 


کالج پزشکی ورزشی  آمریکا و انجمن قلب آمریکا توصیه دارند که تمامی بالغین روزی  30  دقیقه فعالیت ورزشی با شدت متوسط و برای حداقل 5 روز در هفته داشته باشند. اما در افرادی که به سلامت خود اهمیت می دهند این سوال ایجاد می شود که آیا این میزان و شدت از ورزش هم برای من بی خطر است؟ آیا واقعا نیاز نیست قبل از شروع ورزش به پزشک خود مراجعه کنم؟


·        چه زمانی لازم است قبل از شروع ورزش به پزشک مراجعه کنید؟

بسیاری از افراد نیازی به بررسی های پیچیده و هزینه بر قبل از شروع فعالیت فیزیکی و یا برنامه ورزشی ندارند. خصوصا وقتی که با شدت ضعیف تا متوسط بخواهند ورزش کنند.کالج پزشکی ورزشی آمریکا توصیه می کند ریسک فاکتورهایی که افراد را در خطر بیماری های قلبی  قرار می دهد و می تواند طی ورزش عارضه دار شوند را در همه افراد قبل از شروع فعالیت فیزیکی و ورزشی شناسایی کنید.

این فاکتورهای خطر شامل فشارخون بالا، سطوح غیر طبیعی کلسترول خون، سابقه خانوادگی بیماری های قلبی، سیگار کشیدن، چاقی، و سطوح غیر طبیعی قند خون است.


کمترین کاری که توصیه می شود همه افراد قبل از شروع یک برنامه یا فعالیت فیزیکی و یا ورزشی باید انجام دهند، پر کردن پرسشنامه زیر است. با پاسخ دادن به چند سوال ساده زیر می توان تعیین کرد آیا می توانید بدون مشاوره با پزشک و بدون وجود هیچ خطری ورزش کنید؟ و یا نیاز است برای پاسخ دقیق تر به این سوال به پزشک مراجعه کنید؟


·        پرسشنامهآمادگیفعالیتفیزیکی  یا PARQ

اگر قصد دارید براي فعال تر شدن، میزان فعالیت خود را از میزان فعلی خیلی زیادتر کنید، کار را با پاسخ دادن به 7 سوال کادر زیر شروع کنید. اگر سن شما بین 15 تا 69 سال است، این پرسشنامه به شما خواهد گفت قبل از شروع فعالیت آیا باید با پزشک خود مشورت کنید یا خیر؛ اگر سن شما بیشتر از 69 سال می باشد و قبلا خیلی فعال نبوده اید، با پزشک خود مشورت کنید.

 

 
   

لطفا سوالات را بخوانید و با دقت و صداقت به هر کدام پاسخ دهید. در صورتیکه به یک یا بیش از یک سوال پاسخ مثبت داده اید ، به شما توصیه میشود قبل از شروع ورزش حتما به پزشک مراجعه کنید . پزشکان متخصص پزشکی ورزشی میتوانند درین زمینه شما را به خوبی راهنمایی کنند. اگر پاسخ شما به تمامی این هفت سوال منفی است میتوانید بدون مراجعه به پزشک ورزش خود را در شدت توصیه شده شروع کنید .


1-  آیا تا کنون پزشک تان به شما گفته است که مشکل قلبی دارید و باید تنها فعالیت های بدنی توصیه شده توسط پزشک را انجام دهید؟

2-  هنگام انجام فعالیت بدنی آیا در ناحیه سینه احساس درد می کنید؟

3-  در ماه گذشته هنگامی که فعالیت بدنی انجام نمی دادید، آیا در ناحیه سینه خود احساس درد داشته اید؟

4-  آیا تعادل خود را به دلیل سرگیجه از دست می دهید، یا تا کنون هوشیاری خود را از دست داده اید؟

5- آیا مشکل استخوانی یا مفصلی ای دارید( برای مثال کمر، زانو یا لگن) که با تغییر میزان فعالیت بدنی تان تشدید شود؟

6-  در حال حاضر آیا پزشک تان برای مشکل قلبی یا فشار خون، برایتان دارو تجویز کرده است؟

7-  آیا علت دیگری برای انجام ندادن فعالیت بدنی دارید؟·        آیا نوع ورزشی که می خواهم انجام دهم در تعیین پاسخ این سوال موثر است؟

تمامی افرادی که شروع به ورزش می کنند ابتدا باید با شدت های ضعیف تا متوسط ورزش کنند و سپس به مرور زمان شدت ورزش را افزایش دهند. حداقل میزان توصیه شده ورزش 30 دقیقه در روز و برای حداقل 5 روز در هفته است. تعیین فاکتورهای خطر در شما ارتباطی با نوع ورزش شما ندارد و برای هرکسی که تمایل به شروع ورزش دارد باید انجام شود.


·        آیا سن یا جنسیت افراد در این موضوع تاثیر دارد؟

سن و جنس دو فاکتوری هستند که به طور جداگانه می توانند ریسک بیماری های قلبی را بالا ببرند. زنان بالای 55 سال و مردان بالای 45 سال در خطر بیشتری برای این بیماری ها هستند و توصیه می شود قبل از شروع ورزش حتما با پزشک مشاوره کنند.


·        چه زمانی شروع ورزش بدون مشاوره با پزشک کاملا بی خطر است؟

توجه داشته باشید که بسیار مهم است که راه شروع ورزش در افراد را تا آنجا که می شود هموار کرد، اما از سمت دیگر بسیار مهم است که این شروع ورزش برای افراد کاملا بی خطر باشد. اگر نتایج حاصل از پرسشنامه فوق به شما می گوید که نیازی به مشاوره با پزشک ندارید، شروع ورزش برای رسیدن به هدف حداقل 30 دقیقه در روز برای شما بی خطر محسوب می شود.

 

 

» ثبت دیدگاه
نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
پیام :