English
امروز : 1397/04/30

تاثير ورزش در تناسب اندام دختران پس از ازدواج 2015-07-02 10:07:56

نویسنده: دکتر هاله داد گستر متخصص پزشکی ورزشی

 

با افزايش روند چاقي در دختران به دليل رشد بيش از حد غضروف‌ها و تبديل زود هنگام آن‌ها به استخوان سبب بلوغ زودرس و كوتاهي قد و قامت اين افراد در آينده خواهد شد.


ورزش در سنين رشد دختران به ويژه قبل از بلوغ تاثير خاصي در بلوغ دختران ندارد، اما دختراني كه از دوران كودكي دچار چاقي هستند با افزايش روند چاقي و نداشتن رژيم غذايي مناسب و ورزش در اين افراد به دليل رشد زياد غضروف صفحه رشد استخواني آنها زودتر بسته مي‌شود و قد و قامت كوتاه‌تري نسبت به افراد عادي خواهند داشت. بنابراين تغذيه درست ، ورزش ايده‌آل و خواب مناسب سبب مي‌شود تا بلوغ دختران طي زمان مقرر انجام شود.


دختراني كه به رشته‌هايي همچون ژيمناستيك، اسكيت، پاتي ناژ ، دو استقامت و ورزش‌هاي رزمي مي‌پردازند كه نياز به كاهش وزن زيادي وجود دارد مي‌توانند در آينده دچار مشكل شوند. از سوي ديگر ورزشكاران اين رشته‌ها به دليل از دست دادن اشتهاي خود انرژي كافي دريافت نمي‌كنند و همين مساله در نامنظم بودن قاعدگي دختران تاثير بسزايي دارد. نكته مهم در اين ارتباط بي‌اطلاع بودن مربيان، ورزشكاران و خانواده‌ها از اين موضوع است و متوجه اين قضيه نيستند كه اگر قاعدگي دختران بيش از سه ماه به تاخير بيفتد نشانه خوبي نيست و نياز به پيگيري درماني دارد.


رژيم غذايي مناسب و ورزش دو بال تفكيك ناپذيرند كه اگر به درستي هدايت و كنترل شوند به حفظ تناسب اندام زنان در دوران پس از ازدواج كمك مي‌كند. علاوه بر اين در سلامت قلبي ـ عروقي و محكم‌تر شدن عضلات آن‌ها نيز نقش بسزايي را ايفا مي‌كند.


منبع: http://www.isna.ir/fa/news/91030704198 
» ثبت دیدگاه
نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
پیام :