English
امروز : 1397/04/30

چه ورزشکارانی بیشتر در معرض سرمازدگی هستند؟ 2014-01-15 08:51:23

نویسنده: دکتراحمد باقری مقدم متخصص پزشکی ورزشی

 

در فصل سرما افراد برای ورزش باید از مکان‌های سرپوشیده استفاده کنند و برنامه ورزشی شان را به دو قسمت تقسیم کنند تا دچار سرمازدگی نشوند.


کودکان و سالمندان و کسانی که از آمادگی جسمانی پایینی برخوردار هستند بیشتر در معرض سرمازدگی هستند که باید ملاحظات بیشتری را برای پیشگیری از سرما رعایت کنند. ورزشکارانی که حرکات هوازی انجام می‌دهند و تنفس دهانی دارند و میزان تهویه و تعریقشان زیاد است مثل دوچرخه سواران و دونده‌ها نیز باید ملاحظات بیشتری را در این فصل رعایت کنند.


باید ورزشکاران در ساعت‌هایی که گرمتر است ورزش کنند و صبح‌ها نیز توصیه نمی‌کنیم که افراد سالمند و بیماران قلبی ورزش کنند و مراقب دما نیز باید باشند که در دمای پایین تر از 10 ورزش نکنند و ترجیحا سعی کنند از مکان‌های سرپوشیده استفاده کنند و برنامه ورزشی شان را به دو قسمت تقسیم کنند تا دچار سرمازدگی نشوند.


در سرما باید افراد از لباس های نایلونی و از پوشش چندلایه ای استفاده کنند و نوک انگشتان، بینی و گوش که بیشتر در معرض سرما هستند را به نحو کاملی بپوشانند و از کفش هایی استفاده کنند که ویژگی ورزشکاران را داشته باشد و افرادی که دچار دیابت هستند نیز باید مراقب بهداشت پاهایشان باشند چرا که این افراد بدلیل اینکه با مشکل حسی پا مواجه هستند بیشتر در معرض سرمازدگی هستند.


تغذیه ورزشکاران باید سرشار از کربوهیدرات‌ها و مواد قندی باشد که این نیاز در فصل زمستان بیشتر است. همچنین افراد باید استفاده مناسبی از مایعات داشته باشند و توصیه می‌کنم تنفس از بینی داشته باشند و از شدت ورزش در این فصل خودداری کنند.

 

منبع: http://www.isna.ir/fa/news/92081206932

 

» ثبت دیدگاه
نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
پیام :