English
امروز : 1397/04/30

هپاتیت مانعی برای ورزش کردن نیست 2014-01-06 16:20:52

نویسنده: دکتر شهرزاد خسروی متخصص پزشکی ورزشی

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

 

 

بیماری هپاتیت مانعی برای ادامه فعالیت ورزشکاران نیست و آنها می‌توانند با رعایت اصول ایمنی در زمان افت علائم، به فعالیت‌های خود باز گردند.


التهاب کبد به هر علتی را هپاتیت می‌گویند. این بیماری به علل مختلف ممکن است بروز کند. هر عاملی که باعث التهاب سلول‌های کبد و اختلال سلامتی و فعالیت آنها شود باعث بروز این بیماری می‌شود. گاهی بدن به خاطر بیماری‌های خاص، سلول‌های کبد را به طور طبیعی نمی‌شناسد و آنها را تخریب می‌کند.


عمده‌ ترین و مشکل سازترین نوع این بیماری، هپاتیت‌های ویروسی هستند. این بیماری‌ها از نظر انتقال جز بیماری‌های عفونی هستند. در فرد مبتلا به هپاتیت بر اثر تخریب سلول‌ها، آنزیم‌های کبد زیاد می‌شوند و علائمی مثل درجاتی از زردی، بی‌حالی ، ضعف ، تهوع و درد در ناحیه سمت فوقانی و راست شکم ایجاد می‌شود. راه‌های سرایت هپاتیت ویروسی از طریق خون مثل استفاده از سرنگ‌های آلوده و انتقال از طریق مادر به فرزند است. ورزش و فعالیت‌های بدنی می‌تواند اخلاق حرفه‌ای ورزشکار را ارتقا بخشد و او را در برابر ابتلا به بیماری هپاتیت از طریق اعتیاد مصون نگه دارد.


احتمال انتقال و سرایت هپاتیت در بین ورزشکاران از طریق تماس‌های پوستی در برخوردها بسیار ضعیف است و هیچ ورزشکار هپاتیتی را نمی‌توان از مسابقه دادن منع کرد، اما سرپرست و پزشک تیم باید در جریان باشند تا مسایل ایمنی رعایت شود. همان طور که در مسابقات بزرگ جهانی هم می‌بینیم که وقتی صورت ورزشکار بعد از ضربه، خون آلود می‌شود، داور تا وقتی که این خون کاملا از صورت او پاک نشده باشد، اجازه ادامه مسابقه را به او نمی‌دهد و حق برگشتن به بازی را ندارد.


هنگامی که فرد مرحله حاد بیماری را طی می‌کند و علائم هپاتیت شدید است، باید هر گونه فعالیت و ورزش را موقتا کنار بگذارد و استراحت کند تا مرحله اول بیماری طی شود و التهاب سلول‌ها کاهش پیدا کند. این افراد معمولا دچار ضعف سیستم‌ ایمنی هستند و فعالیت ورزشی علائم هپاتیت را شدیدتر می‌کند. ورزشکار می‌تواند پس از فروکش کردن علائم و طبیعی شدن آنزیم‌های کبدی فعالیت خود را از سر بگیرد.

 

منبع: http://www.isna.ir/fa/news/91102313190

 

» ثبت دیدگاه
نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
پیام :