English
امروز : 1397/04/04

تاثیرات ورزش در افزایش قوای عضلانی بیماران ام اس 2013-12-13 10:31:14

نویسنده: دکتر شاهین صالحی متخصص پزشکی ورزشی 

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي

 

بیماران مبتلا به ام اس، با توجه به شرایط خاص بیماری‌شان باید پیش از شروع فعالیت‌های بدنی و ورزش با پزشک متخصص مشورت کنند.


با توجه به این که دمای بالا برای بیماران ام اس مضر است و ممکن است باعث پدیدار شدن علائم بیماری‌شان شود، باید از انجام ورزش‌هایی که موجب فشار زیاد بر روی این افراد و افزایش دمای بدن‌شان می‌شود خودداری شود و ورزش‌هایی با شدت کم و دفعات زیاد انجام دهند و از ورزش کردن‌های متوالی و طولانی مدت بپرهیزند.


ورزش‌هایی مثل آیروبیک و بدنسازی می‌تواند به تقویت اعصاب این بیماران کمک کند. البته بهتر است این افراد بین فعالیت‌های خود 15 تا 20 دقیقه فاصله زمانی قائل شوند و اگر می‌خواهند شنا کنند، از استخرهایی استفاده کنند که دمای آب بالا نباشد. استفاده از سونا و محیط‌ های کم اکسیژن و گرم هم به این بیماران توصیه نمی‌شود، چرا که باعث افزایش‌ دمای بدن آنها می‌شود.


یکی از مشکلات افراد مبتلا به ام اس ضعف عضلانی است و این افراد باید فعالیت‌هایی را در برنامه ورزشی خود قرار دهند که موجب افزایش قدرت عضلانی آنها چه در پایین تنه و چه در بالا تنه می‌شود. به عنوان مثال برای تقویت عضلات چهار سر ران ورزش‌های ایزو متریک مناسب است. در این مورد، فرد روی صندلی نشسته، پای خود را بالا می‌آورد و صاف نگه می‌دارد؛ به صورتی که عضله چهار سر ران منقبض و تقویت شود. همچنین بلند کردن وزنه‌های نیم تا یک کیلویی هم برای افزایش قدرت عضلانی در این افراد موثر است.


ورزش‌های انعطاف پذیری برای بیمارانی که دچار کاهش محدودیت حرکتی هستند، مناسب است. البته از آن جا که این بیماران به دلیل شرایط خاص بیماری‌شان دچار مشکلات روحی می‌شوند، باید برای ورزش کردن از فضاهای مفرح مثل پارک‌ها و بوستان‌ها استفاده کنند. همچنین به این بیماران توصیه می‌شود قبل از شروع ورزش به میزان لازم آب و مایعات مصرف نمایند. مصرف مایعات در این بیماران از بالا رفتن زیاد دمای بدن در حین ورزش جلوگیری می‌کند.


افرادی که مبتلا به بیماری ام اس هستند و از سالن‌های ورزشی برای فعالیت‌های خود استفاده می‌کنند، باید به این نکات توجه کنند که این سالن‌ها باید دارای اکسیژن کافی و تهویه مناسب باشند و اگر در فضای آزاد ورزش می‌کنند در زمان‌هایی از روز که هوا گرم، شرجی، مرطوب و تابش آفتاب مستقیم است از فعالیت خودداری کنند.

 

منبع: http://www.isna.ir/fa/news/91090601849

 

» ثبت دیدگاه
نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
پیام :