English
امروز : 1397/04/30

نگاهی تخصصی به الگوهای تمرین در هوای گرم 2013-12-03 18:15:42

نویسنده: دکتر علی مظاهری نژاد متخصص پزشکی ورزشی

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران


اگر فعالیت ورزشی بیش از 60 دقیقه‌ طول بکشد، ورزشکار باید از نوشیدنی ورزشی که حاوی 9 گرم قند در هر 100 سی سی است، استفاده کند.


عوامل محیطی از جمله گرما، سرما و تغییرات ارتفاع کارایی ورزشکار را تحت تاثیر قرار می‌دهد، از بین این عوامل گرما می‌تواند اثرات چشمگیری را از نظر آب زدایی و بروز گرمازدگی در ورزشکار داشته باشد به همین خاطر ورزشکار برای این که از دهیدراته شدن بدن خود جلوگیری به عمل آورد باید هر 20 دقیقه‌ یک بار آب مصرف کند و زمان تمرینات خود را به صبح یا عصر تغییر دهد تا دچار گرمازدگی نشود.


اگر ورزشکار قرار است در یک تورنمنتی در فصل گرما شرکت کند باید برای تطابق با شرایط آب و هوایی سعی کند زمان تمرینات خود را متناسب با آن آب و هوا انتخاب کند تا در جریان مسابقات به دلیل گرمای زیاد از نظر عملکرد و کارایی دچار افت نشود.چون در ارتفاع حجم اکسیژن کاهش پیدا می‌کند و این مساله تاثیر زیادی در افت کارایی ورزشکار دارد،‌ توصیه می‌شود ورزشکاران قبل از شرکت در تورنمنتی که بیش از از 1500 متر اختلاف ارتفاع دارد، قبلا با چنین ارتفاعاتی سازگاری پیدا کنند و سپس وارد مسابقات شوند، در غیر این صورت تحت تاثیر شرایط محیطی قرار خواهند گرفت.


وقتی ورزشکاری از آب و هوای معمولی وارد آب و هوای گرم می‌شود در ابتدا با کاهش شدت و حجم تمرینات خود باید سیستم‌ متابولیسم خود را با تغییرات اقلیمی سازگار دهد و سپس به مرور زمان به شدت و حجم تمرینات خود بیفزاید تا به عواقب تمرین زدگی دچار نشود.


بهترین ورزش برای ورزشکاران آماتور در فصل گرما شنا، پیاده روی و دوچرخه‌سواری است و تمام ورزشکاران چه حرفه‌ای و چه آماتور با گرم شدن هوا باید تمرینات خود را با شدت و حجم پایین شروع و سپس به مرور زمان افزایش دهند تا از این مساله آسیب نبینند.

 

منبع: http://www.isna.ir/fa/news/92022718092 

» ثبت دیدگاه
نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
پیام :