English
امروز : 1397/04/30

تمرین در ارتفاع در بهبود عملکرد ورزشکاران استقامتی تاثیر مطلوبی دارد 2013-11-23 12:54:25

نویسنده: دکتر امیر حسین براتی متخصص پزشکی ورزشی

 

شرایط اقلیمی بر روی عملکرد ورزشکار تاثیر مستقیم دارد، اما در بعضی مواقع این تغییرات به نفع ورزشکار است.


شرایط اقلیمی به لحاظ گرما، رطوبت و ارتفاع بر روی عملکرد ورزشکار به ویژه زمانی که قصد شرکت در یک تورنمنت یا مسابقه مهمی داشته باشد تاثیر مستقیمی دارد، لذا مربیان باید با سازگاری و تطابق شرایط بدنی ورزشکار با شرایط جوی و اقلیمی مانع از افت عملکرد ورزشکاران شوند.


زمانی که یک ورزشکار قرار است با طی چند مسیر جغرافیایی، مسابقه بدهد این موضوع به سیستم‌ فیزیولوژیکی وی اثر نامطلوبی وارد می‌کند. مربیان در جهت تطابق شرایط اقلیمی با سیستم‌ فیزیولوژیکی ورزشکار باید چند روز زودتر وی را راهی آن کشور کنند که روی عملکرد ورزشکار تاثیر منفی نداشته باشد. البته ملاحظات تغذیه‌ای نیز حائز اهمیت است و مربی باید چنین اصل مهمی را فراموش نکند.


بعضی وقت‌ها تغییرات شرایط اقلیمی در جهت بهبود عملکرد ورزشکار است. به عنوان مثال عملکرد موفق یک ورزشکار استقامتی در رقابت‌های حساس و مهم بسته به ارتفاع است و هر چقدر ورزشکاران استقامتی به طور مقطعی در ارتفاع تمرین کنند، سطح عملکرد آنها ارتقا پیدا می‌کند.


تاثیر تغییرات اقلیمی و جوی بر ورزشکاران نوجوان و سالمندان حادتر از سایر رده‌های سنی است. در کودکان چون سیستم‌ احساس تشنگی به میزان کافی تکامل پیدا نکرده در نتیجه‌ کودکان به لحاظ فیزیولوژیکی تا زمانی که احساس تشنگی نکنند سراغ آب نمی‌روند و این مساله آنها را بیشتر در معرض خطر کم آبی قرار می‌دهد. در افراد مسن نیز چون سیستم‌های کنترل آب به درستی کار نمی‌کند بدن آنها نیز بیشتر در خطر دهیدراته شدن قرار دارد.


برخی از مربیان تصور می‌کنند ورزشکاران در جریان تمرینات و مسابقات نباید آب بخورند در حالی که این نظریه از نظر علمی کاملا اشتباه است و سبب افت عملکرد ورزشکار به ویژه در رده‌های سنی جوانان و نوجوانان می‌شود.


ورزشکاران مبتلا به بیماری ام اس در حین انجام فعالیت ورزشی باید مواظب افزایش‌ دمای بدن خود باشند چون افزایش دما، بیماری آنها را تشدید می‌کند. لذا ورزشکاران مبتلا به ام اس قبل از انجام هر فعالیتی باید در ابتدا بدن خود را در شرایط سرد قرار دهند و سپس ورزش کنند. همچنین کسانی که مبتلا به بیماری قلبی و عروقی هستند چون در حین انجام فعالیت ورزشی به دلیل از دست دادن آب بدن با افزایش غلظت خون روبرو می‌شوند باید به میزان کافی آب مصرف کنند تا دچار مشکل خاصی از لحاظ کم آبی نشوند.


ورزشکاران سالمند مبتلا به بیماری عروق کرونر نباید برای انجام فعالیت ورزشی به ارتفاعات بالای 2500 متر بروند چون ارتفاع سبب بروز جریان خون کرونری در این افراد می‌شود و خطرناک است.


منبع: http://www.isna.ir/fa/news/92022818630 

» ثبت دیدگاه
نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
پیام :