English
امروز : 1397/04/04

ورزشکار نمی‌تواند برای تغییرات محیطی الگوی مشخصی را طرح ریزی کند 2013-11-18 10:46:35

نویسنده: دکتر هاله دادگستر متخصص پزشکی ورزشی

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

الگوی تطبیق وضعیت متابولسیم بدن یک ورزشکار در شرایط محیطی مختلف متفاوت است و نمی‌توان برای هر شرایطی یک الگوی مشخصی تجویز کرد.


با توجه به متغیر بودن شرایط محیطی، میزان پاسخگویی متابولیسم بدن انسان نسبت به هر شرایط متفاوت است و نمی‌توان نسخه مشخصی را برای هر تغییر اقلیمی تجویز کرد. البته یک ورزشکار حرفه‌ای برای این که بتواند شرایط بدنی خود را با شرایط مسابقات تطبیق دهد باید حداقل دو هفته‌ تمرینات خود را در محیطی مشابه محیط مسابقات انجام دهد تا از لحاظ عملکرد دچار افت نشود.


رشته‌هایی همچون فوتبال، قایقرانی، دوچرخه‌سواری، دوهای ماراتن که زمان اجرای آنها طولانی است، بیشتر تحت تاثیر شرایط محیطی قرار می‌گیرند بنابراین ورزشکاران این رشته باید محیط هایی را برای تمرین انتخاب کنند که با کاهش اکسیژن روبرو نشوند، از این رو تمرین در ارتفاع برای ورزشکاران این رشته مناسب نیست.


شرایط محیطی از لحاظ جنسیتی تاثیری بر عملکرد ورزشکاران ندارد بلکه از نظر رده‌های سنی احتمال دارد این تاثیر چشمگیر باشد، به طوری که در کودکان و نوجوانان ورزشکار در فصل گرما چون دیرتر متوجه تشنگی خود می‌شوند نسبت به بزرگسالان بیشتر در خطر گرمازدگی هستند و در سالمندان نیز چون سیستم‌ گرمایی آنها به دلیل بالا رفتن سن مختل می‌شود، این افراد نیز بیشتر تحت تاثیر شرایط اقلیمی قرار می‌گیرند. همچنین زنان ورزشکار چون درصد چربی آنها دو برابر مردان ورزشکار است و دفع گرما از بدن دیرتر انجام می‌شود، با گرم شدن هوا بیشتر در معرض گرما زدگی و دهیدراته شدن بدن خود قرار دارند.


هر چقدر زمان اجرایی یک فعالیت ورزشی کمتر باشد تاثیر عواملی محیطی بر روی آن رشته‌ها کمتر است، بنابراین در رشته‌هایی همچون جودو، بوکس، دوهای 100 متر ، 200 متر، شمشیربازی و ... که زمان اجرای آنها محدودتر است،‌ عوامل محیطی تاثیر چندانی بر عملکرد ورزشکاران ندارد.


وقتی ورزشکاری از یک محیط سرد وارد محیط گرم یا با رطوبت بالا می‌شود برای این که دچار افت عملکرد نشود باید با کاهش شدت و حجم تمرینات بتواند شرایط فیزیولوژیکی خود را با شرایط محیطی تطبیق دهد و پس از سازگاری با محیط بر شدت و حجم تمرینات خود بیفزاید. البته برای ایجاد این سازگاری بهتر است ورزشکار زمان تمرینات خود را به صبح یا اواخر عصر تغییر دهد تا راحت‌تر بتواند تطابق محیطی را انجام دهد. 


چون میزان پاسخگویی متابولیسم بدن انسان نسبت به تغییرات محیطی متفاوت است و منطبق بر الگوی خاصی نیست، ورزشکار برای این که کمتر تحت تاثیر شرایط محیطی قرار بگیرد باید قبل از شرکت در تورنمنت یا مسابقه مهمی برنامه‌ریزی مشخصی انجام دهد تا عملکردش را بهبود بخشد.

 

منبع: http://www.isna.ir/fa/news/92022919582/ 

» ثبت دیدگاه
نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
پیام :