English
امروز : 1397/04/30

مشکلات خاص دوپینگ در ایران 2013-10-05 17:59:02

نویسنده: دکتر فرزین حلب چی متخصص پزشکی ورزشی

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران
در کشور عزیزمان متأسفانه به موازات رشد ورزش اعم از حرفه‌ای و آماتور و نیز بهبود چشمگیر جایگاه اجتماعی و اقتصادی ورزشکاران موفق، پدیده شوم دوپینگ به‌طور روزافزونی افزایش یافته و مشکلات زیادی برای ورزش کشور به بار آورده است. از آن‌جمله می‌توان به مثبت شدن تست دوپینگ 9 تن از ورزشکاران ملی‌پوش رشته وزنه‌برداری اعزامی به مسابقات جهانی 2006 دومینیکن و جریمه 400 هزار دلاری وزنه‌برداری ایران، محرومیت یک‌ساله فدراسیون ملی وزنه‌برداری به‌خاطر موارد مثبت در مسابقات کارگران و پیشکسوتان، محروم شدن دو نفر از ملی‌پوشان رشته بوکس اعزامی به المپیک سیدنی 2000، موارد متعدد تست مثبت در کشتی‌گیران شرکت‌کننده در مسابقات جهانی و... اشاره نمود. شنیده‌ها و گزارش‌های غیررسمی حاکی از آن هستند که فراوانی نسبی موارد مثبت در تست‌های دوپینگ ورزشکاران کشور، حتی نسبت به بسیاری از کشورهای صاحب ورزش بالاتر است.

   از لحاظ پژوهش‌های علمی نیز چندین مطالعه در کشور پیرامون فراوانی سوءمصرف دارو و مکمل در ورزشکاران رشته‌های مختلف و نیز درسطوح متفاوت اعم از حرفه‌ای و آماتور انجام شده که بر اساس آنها شیوع نقطه‌ای مصرف داروهای استروئید آنابولیک در حد 59- 10/7 درصد و شیوع مادام‌العمر آن در حد 100- 26% برآورد گردیده است: 

علاوه بر معضل کلی دوپینگ، به نظر می‌رسد ورزش کشور ما در این زمینه با مشکلات ویژه و مضاعفی مواجه است که پاره‌ای از آنها ذکر می‌شود:


1-    یکی از مشکلات اصلی دوپینگ در کشور آن است که در اکثر موارد ورزشکاران در مورد مصرف دارو از مشاورینی از قبیل مربی، بدنساز، هم‌تیمی باتجربه‌تر، صاحب باشگاه و... اطلاعات کسب می‌کنند که خود کوچک‌ترین اطلاعی در مورد کارآیی و عوارض داروهای مصرفی ندارند و صرفاً جهت حصول کسب نتیجه توسط ورزشکار و به‌تبع آن افزایش اعتبار حرفه‌ای خود مصرف هر ماده‌ای توسط ورزشکار را تشویق می‌نمایند. موضوع زمانی بغرنج‌تر می‌شود که بدانیم در موارد زیادی، خود این مشاورین در دادوستد و توزیع داروهای مختلف مشارکت دارند و بنابراین به‌خاطر نفع مالی محصولات خود را به هر قیمت تبلیغ می‌کنند.  

2-    یکی دیگر از این مشکلات ویژه، گستره وسیع مصرف دارو در ورزشکاران است. اگر بپذیریم که در بسیاری از کشورهای دنیا ممکن است تعدادی از ورزشکاران علیرغم اقدامات انجام شده به سوءمصرف دارو روی بیاورند، ولی اکثر این افراد را ورزشکاران حرفه‌ای و سطح بالا تشکیل می‌دهند که با هدف موفقیت در یک رویداد بزرگ جهانی دوپینگ را تجربه می‌کنند. ولی در کشور ما بسیاری از ورزشکاران آماتور که حتی به‌صورت منظم و حرفه‌ای ورزش نمی‌کنند، با اهدافی از قبیل پرورش اندام، افزایش وزن و... از داروهای بسیار پرعارضه استفاده می‌نمایند و متأسفانه در این طیف گروه‌های پرخطر نظیر نوجوانان، بانوان و معلولین قرار می‌گیرند.

3-    یکی دیگر از مشکلات بزرگ آن است که علیرغم طیف وسیع داروهای مورد استفاده در ورزشکاران، به‌خاطر فقر اطلاعات ورزشکاران و مشاورین آنها اغلب داروهایی در کشور مورد مصرف قرار می‌گیرند که یا با ورزش تخصصی فرد تناسبی ندارند و به بهبود کارآیی منتهی نمی‌شوند یا اینکه از داروهایی استفاده می‌شود که عوارض جانبی بسیار زیاد و خطرناکی دارند.

4-    از سایر معضلات در کشور مشكل استاندارد نبودن مكمل‌های ورزشی است. به‌همین جهت در بسیاری از موارد ورزشکار با هدف بهبود عملکرد از مکمل‌هایی استفاده می کند که یا تقلبی و ناخالص هستند و باعث بروز عوارض خاص می‌شوند یا اینکه برای افزایش کارآیی از سوی کارخانجات سازنده به آنها داروهای غیرمجاز افزوده شده است و ورزشکار بدون اطلاع، عواقب قانونی و نیز عوارض جانبی این مواد را به جان می‌خرد.» ثبت دیدگاه
نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
پیام :