English
امروز : 1397/04/30

هورمون رشد انسانی 2013-10-02 14:46:38

نویسنده: دکتر زهرا مدنی متخصص پزشکی ورزشی

 کارشناس وزارت بهداشت، درمان، آموزش پزشکی

 


 اخیرا توجه خیلی ها  به سمت مصرف هورمون رشد انسانی کشیده شده است، به این امید که با مصرف این ماده بتوانند احساس جوانی و  زیبایی را دوباره بدست آورند . اما تجربه نشان داده است که این امیدها دست یافتنی نیست و بدتر از آن این محصولات در صورت استفاده نابجا می تونند مضر هم باشند.


(human growth hormone (HGH یا هورمون رشد انسانی یک هورمون پپتیدی می باشد که سبب تحریک رشد سلولی و رژنراسیون  سلول در انسان و سایر حیوانات می گردد. این هورمون یک پلی پپتید تک زنجیره ای با 191 آمینو اسید می باشد که توسط سلولهای سوماتوتروپیک  واقع در بالهای طرفی غده هیپوفیزقدامی  ساخته،ذخیره و ترشح می گردد و سبب تحریک رشد در دوران کودکی و نوجوانی می گردد . این هورمون هم چنین به تنظیم ترکیب بدنی ، مایعات بدن ،رشد استخوانی و عضلانی ، متابولیسم قند و چربی و احتمالا عملکرد قلبی کمک می کند. 


•  علاوه بر افزایش قد در کودکان و نوجوانان ، هورمون رشد تاثیرات متعدد دیگری روی بدن دارد شامل :

•  افزایش احتباس کلسیم و افزایش محتوای معدنی استخوان 

•  افزایش توده عضلانی و هیپرپلازی سارکومر( واحد ساختمانی عضله )

•  تقویت لیپولیز

•  افزایش ساخت پروتئین

•  تحریک رشد کلیه ارگانهای داخلی به جز مغز

•  نقش در هموستاز ( تنظیم  ترکیب خون)

•  کاهش جذب گلوکز توسط کبد

•  تحریک ساخت گلیکوژن در کبد

•  مشارکت در حفظ عملکرد جزایر پانکراس 

•  تحریک  سیستم ایمنی 


ساخت HGH از سال 1985 آغاز گردید و برای موارد خاص در نوجوانان و بالغین مورد تائید FDA قرار گرفت . تزریق این دارو در موارد کوتولگی با منشا ناشناخته و رشد ناکافی به دلایل طبی مثل سندرم ترنر( یک اختلال ژنتیکی در تکامل جنس مونث)، سندرم پرادر-ویلی ( اختلال ژنتیکی ناشناخته که سبب کاهش تون عضلانی، سطح ناکافی هورمونهای جنسی و احساس مفرط گرسنگی می گردد.)، نارسایی مزمن کلیه، فقدان یا کمبود هورمون رشد و در نوزادانی  که با توجه به سن بارداری کوچک متولد می شوند، مورد تائید قرار گرفته است.

در بالغین مصرف این دارو در موارد سندرم روده کوتاه، کمبود هورمون رشد بر اثر تومورهای هیپوفیز یا ناشی از درمان آنها، بیماریهای تحلیل برنده عضلانی همراه با ایدز مورد تائید قرار گرفته است.


اما متاسفانه بیشترین موارد استفاده از این هورمون مورد تائید FDA نمی باشد. بسیاری از ورزشکاران این دارو را همراه با سایر داروهای حجم دهنده عضله  مثل استروئیدهای آنابولیک و برای مسابقات زیبایی اندام بکار می برند. با این وجود هنوز تاثیر این دارو در زیبایی اندام ناشناخته است.

چون سطح هورمون رشد به صورت طبیعی با افزایش سن کاهش می یابد بسیاری از محصولات ضد پیری  با این توجیه  که با مصرف این ماده روند پیری  کند شده یا بازگشت می نماید ،حاوی این ماده هستند. این موضوع ثابت نشده و مورد تائید FDA  نمی باشد.

سایر محصولات خوراکی یا  به شکل اسپری هورمون رشد، روزانه توسط بسیاری از فروشندگان و در غالب تبلیغات اینترنتی یا تلویزیونی و با این ادعا که مصرف این داروها می تواند سبب کند کردن ساعت بیولوژیک بدن ، کاهش چربی،  القا ساخت عضله ، کاهش روند ریزش  و سفید شدن موها، تقویت سیستم ایمنی ، طبیعی نمودن قند خون، افزایش انرژی و بهبود توان جنسی و کیفیت خواب ، بینایی و حافظه گردد، روزانه به فروش می رسد. تا کنون مدرکی دال بر صحت این ادعاها بدست نیامده است و نکته حائز اهمیت این است که  در اشکال خوراکی این دارو ، اسید معده قبل از جذب دارو توسط بدن آن را تجزیه خواهد کرد.


عوارض احتمالی مصرف هورمون رشد شامل : 

دردهای عضلانی، عصبی و مفاصل 

تورم ناشی از تجمع مایع در بافتها ( ادم )

سندرم تونل کارپال

خواب رفتگی یا گزگز پوست 

بالارفتن سطح کلسترول خون 

می باشد.هورمون رشد هم چنین می تواند ریسک ابتلا به دیابت را افزایش داده و به  عنوان یک ریسک فاکتور در ایجاد  تومورهای بدخیم  ( لنفوم هوچکین )شناخته شده است. 

» ثبت دیدگاه
نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
پیام :